Pád Wirecardu je lekciou pre investorov a pripomína riziko investovania do jedinej akcie
Nemecká spoločnosť Wirecard, ktorá má pobočku aj v Košiciach, zažíva od polovice júna voľný pád. Čelí podozreniu z jedného z najväčších finančných podvodov v celej histórii.
Vo štvrtok 25. júna oznámila nemecká fintechová spoločnosť Wirecard insolvenciu. Stalo sa tak po prevalení škandálu gigantických rozmerov. Firma podľa všetkého dlhodobo falšovala účtovníctvo, v ktorom teraz chýbajú takmer 2 miliardy eur.
Wirecard má pobočku aj v Košiciach, kde zamestnáva niekoľko stoviek ITčkarov a je súčasťou košického IT Valley. Osud košickej pobočky bol podľa najnovších informácií spečatený minulý týždeň v stredu. Zamestnanci si výplaty za jún a júl budú musieť nárokovať z garančného poistenia v Sociálnej poistovni.
Business Centre Košice, kde sídli Wirecard, zdroj: BCK
Od vypuknutia škandálu sú svetové médiá plné informácií o tom, čo sa v spoločnosti dialo a deje.
CEO Markus Braun bol najprv zatknutý, neskôr na kauciu 5 miliónov eur prepustený v Mníchove. Ďalší vrcholný manažér a COO Jan Marsalek „odišiel“ na Filipíny a aktuálne by sa mohol nachádzať v Číne. Financial Times pred niekoľkými dňami publikoval rozsiahly článok o dvojitom živote Marsaleka. FT odkrýva jeho prepojenia na ruské tajné služby či obchod so zbraňami v Sýrii.
Príbeh Wirecardu a ľudí za ním je námetom na sfilmovanie, ktorého sa raz možno dočkáme. Je tiež najnovšou lekciou zo sveta investovania.
Reakcia burzy a akcie Wirecardu
História Wirecardu siaha do čias pred dot-com bublinou. Spoločnosť bola založená v roku 1999, v dnešnej podobe je zalistovaná na burze od roku 2005. Na prvom obrázku sa môžeme pozrieť ako sa akciám firmy darilo posledných desať rokov. Jedna sviečka na grafe reprezentuje jeden obchodný deň.
Historické maximum dosiahli akcie 4. septembra 2018. Wirecard sa v tomto období stal súčasťou indexu najlepších 30 nemeckých firiem DAX30 a nahradil Commerzbank. Cena za jednu akciu sa dostala na 199,00 eur.
vývoj akcií Wirecardu od januára 2011 do júla 2020
Na ďalšom obrázku je zachytený rok 2020. Kolaps akcie sa spustil 18. júna 2020 po zverejnení informácii o chýbajúcich peniazoch.
Už v prvý deň akcie stratili viac ako 70 % hodnoty, keď obchodovanie začínali na hodnote 99,50 eur a končili s cenou 38,88 eur. Do týždňa sa cena jednej akcie prepadla pod 3 eurá, kde sa drží doteraz. V priebehu siedmych obchodných dní firma stratila 97 % hodnoty.
kolaps akcií Wirecardu v júni 2020
Nemecký DAX30 Wirecard nerozhodil
Deutscher Aktienindex (DAX) je nemecký burzový index listovaný na Frankfurtskej burze. Tvorí ho 30 najvýznamnejších nemeckých spoločností. Hodnota sa určuje od 30. decembra 1987. Počiatočná hodnota bola stanovená na 1000 bodov, dnes atakuje úroveň 13 000.
Ako bolo spomenuté vyššie, Wirecardu sa v septembri 2018 podarilo vymeniť Commerzbank. Jeho váha v indexe je však len 0,3 %. Momentálne zloženie celého indexu nájdete na obrázku nižšie.
zloženie DAX30 k júnu 2020, zdroj: Wikipedia
Aj vzhľadom na malú váhu Wirecardu v indexe, si DAX30 problémy Wirecardu „nevšimol“. Vývoj indexu v roku 2020 je na ďalšom obrázku. 18. júna sa index veľmi nehýbal, odvtedy k dnešnému dňu zarobil viac ako 5,50 %.
vývoj indexu DAX30 k júlu 2020
Poučenie na záver
Krátko po páde Wirecardu som mal telefonát s klientom, ktorý pracuje v nemenovanej nadnárodnej IT spoločnosti. Spomenul mi ich skvelý benefitový program, kde môžu nakupovať akcie spoločnosti. Hoci sa jedná o renomovanú spoločnosť s dlhou tradíciou, musel som ho upozorniť na aktuálne dianie v bavorskej firme.
Zamestnanci, ktorí dlhodobo nakupovali akcie Wirecardu sú dnes majiteľmi takmer bezcenných akcií. Naopak, tí čo dlhodobo nakupujú napríklad index DAX30, môžu byť aj v čase koronakrízy relatívne spokojní.
Mnoho zamestnancov má možnosť nakupovať alebo získavať akcie spoločností za zaujímavých podmienok. IBM, Lenovo, Siemens, SAP, Amazon, Google, Apple síce sú silnými značkami, stále však ide o single akcie.
Investičné portfólio založené na jedinej akcii nie je veľmi odolné. Príbeh Wirecardu je upozornením na rizikovosť stávky len na jedného koňa. Popri využívaní firemných benefitov by preto bežní sporitelia a malí investori nemali zabúdať na diverzifikáciu.
Moje odporúčanie znie: Využívajte firemné benefity rozumne, ale primárne nakupujte fondy/indexy, ktoré vlastnia desiatky až stovky firiem.
Nezabudnite prosím, že s investovaním sa vždy spája riziko.
Skvelý a hlavne aktuálny článok :))