3 tipy ako v pohode prežiť finančnú krízu
Viaceré trhové indikátory naznačujú, že finančná kríza je za rohom. Niekoho potrápi viac, niekoho zas menej. Prečítajte si ako sa na krízu pripraviť.
Svetový trh spomaľuje, nemecká ekonomika sa už ocitla v záporných číslach a slovenské HDP prudko pokleslo. Americká výnosová krivka invertovala, trh s bývaním v USA klesá, hoci úrokové sadzby, ktoré mali stúpať, sú nízke a tiež klesajú.
Že nerozumiete?
Nevadí.
Médiá a analytici komentujú aktuálne dianie takmer na dennej báze. Ak by ste naozaj chceli ísť do hĺbky, môžete si pozrieť rozhovor s Jakubom Rosom z Across Private Investments pre TA3 alebo sa započúvať do debaty špičkových expertov Jarda Brychtu a Lukáša Lipovského z X-Trade Brokers. Videá nájdete na konci tohto článku.
Čitatelia tohto blogu najskôr nepotrebujú vedieť široké súvislosti diania na trhoch. Zaujíma ich najmä reálny dopad krízy na bežný život a možnosti ako sa s krízou čo najlepšie vysporiadať.
Okrem analýz sa na internete objavujú rôzne rady a protikrízové odporúčania. Prihodím teda pár drobných.
Recesia je normálna vec
Na začiatok je dobré uvedomiť si, že recesia je normálna vec.
V ekonómii a na trhoch existujú cykly. Striedajú sa lepšie časy plné optimizmu a expanzie s náročnejšími, keď obavy spôsobujú spomalenie, pribrdzenie investícií a prepúšťanie.
ekonomický cyklus, zdroj: vlastné spracovanie
Je to podobný koncept ako striedanie sa ročných období. Každý rok prichádza jar, leto, obdobie úrody a neskôr zase zima.
Bývajú roky, keď je zima tuhšia a bývajú roky, kedy ju ledva postrehneme.
Ľudia sa odjakživa na zimu pripravovali. Zbierali a konzervovali plodiny, chystali si zásoby, zabezpečovali obydlie. I zvieratá vedia, že zima pravidelne prichádza. Včas hromadia potravu, pripravujú si pelech na prezimovanie, vytvárajú si podkožný tuk alebo menia biorytmus.
V hospodárstve je to rovnaké. Podmienky sa v čase pravidelne menia a na tieto zmeny sa je potrebné v predstihu pripravovať.
Recesia alebo spomalenie ekonomiky je taká normálna vec ako to, že každý rok príde zima.
Ako v pohode prečkať krízu?
Viete o tom, že aj tento rok príde zima? Skvelé.
Pravdepodobne máte kúpené zimné oblečenie, v garáži skladujete zimné pneumatiky a možno ste investovali do zateplenia svojho bývania.
Finančná kríza neprichádza každý rok, ale byť absolútne nepripravený nedáva zmysel.
Už dnes je žiaľ zrejmé, že obrovské množstvo ľudí sa správa extrémne nezodpovedne. Na krízu sa nepripravili, ani sa nepripravujú. Túto skupinu ľudí čakajú najväčšie problémy.
Pre zodpovednejších mám tri tipy, ktoré Vám najbližšie obdobie recesie pomôžu zvládnuť.
Zrevidujte dlhy a manažujte ich
Dlh je dobrý sluha, ale zlý pán.
Áno, dlh môže byť aj dobrý.
Ak ste si zabezpečili primerané bývanie vďaka lacnej hypotéke, potom je všetko v poriadku. Pokiaľ sa vyvážate v predraženom aute na spotrebák a na konci mesiaca Vám nič neostáva, tuším problém.
Finančná kríza znamená zvýšenú neistotu.
Banky v čase rizika redukujú a sprísňujú úverový biznis. Dostať sa k úveru môže byť problém. Úrokové sadzby môžu byť vyššie.
Preto odporúčam upratať si v dlhoch, kým je čas. Refinancujte, konsolidujte, preverujte možnosti úspory. Dnes sú na to ideálne podmienky.
Dobre nastavené úvery s nízkymi úrokmi počas krízy zvládnete ľahšie.
Strážte si príjem
Ekonomická kríza znamená ťažké obdobie aj pre zamestnávateľov. Hrozia redukcie stavov, prepúšťanie.
Strata zamestnania nie je problém, pokiaľ dávate pozor na svoju uplatniteľnosť na trhu. Avšak zamestnanci, ktorí sa za posledných 10 rokov nič nové nenaučili a sú ľahko nahraditeľní strojmi, môžu mať veľký problém. A v prípade dlhov na krku ešte väčší.
V prípade najhoršieho výjdite zamestnávateľovi v ústrety a snažte sa udržať si príjem, hoci bez prémií. Vždy lepšie ako žiaden.
Dobrým nápadom je aj diverzifikácia príjmov. Ak máte takú možnosť, skúste časť príjmu získavať z iného zdroja ako z hlavného.
Prehodnoťte finančné produkty a investície
Druhý pilier, tretí pilier a pravidelné investičné programy s dlhodobým investičným horizontom dostanú konečne priestor nakupovať lacnejšie. Toto nie sú produkty, do ktorých by ste mali práve teraz aktívne zasahovať. Samozrejme za podmienky, že sú dobré nastavené a Váš investičný horizont sa práve neblíži ku koncu. Nechajte produkty pracovať.
Investície na kratšie obdobie, do nehnuteľností alebo drahých kovov už za úvahu o realokáciách stoja. Ako sa hovorí, nevkladajte všetky vajíčka do jedného košíka a radšej rozumne diverzifikujte.
Revíziu si však zaslúžia všetky finančné produkty a vlastne ideálne všetky výdavky a pasíva.
Pozornosť odporúčam zamerať na investičné poistky, ktoré najčastejšie zbytočne zaťažujú rodinný rozpočet a v skutočnosti nedosahujú želaný efekt.
Pokiaľ ste si kúpili investičnú nehnuteľnosť a prenajímate ju, odporúčam preveriť schopnosť nájomníka splácať nájom v prípade krízy. Viď predošlý bod a strata príjmu.
Kríza je príležitosť
Warren Buffet v nedávnom rozhovore pre Wall Street Journal povedal (link), že kríza je príležitosť, pretože „Továrne nevymiznú, poľnohospodárska pôda sa nestratí, schopnosti ľudí sa nevyparia“. Obdobie spomalenia má svoj význam a zmysel. A pre pripravených môže znamenať vhodný čas na investovanie alebo realizáciu nových zámerov.
V zime dokážeme osláviť najkrajšie sviatky v roku, môžeme sa venovať iným činnostiam ako počas ostatného roka, je to čas oddychu a naberania síl. So zimou sa nedá bojovať, dá sa na ňu len pripraviť a prečkať ju.
Nebojujme ani s finančnou krízou. Radšej sa na ňu dobre pripravme a v pohode ju prečkajme.
Momentalne vo firme zaznamenavame velky dopyt po zruseni s.r.o, respektive vela klientov nam chce predat svoje firmy respektive dat zadarmo, taktiez citim ze je nieco vo „vzduchu“, od novembra je tento nárast asi 150%. Je pravda ze su to neaktivne firmy, ktore stali, nevykonavala sa skoro ziadna aktivita, respektive chceli zacat robit business ale zistili ze asi nie je ten spravny cas este… mozno kriza a citia ju ? Jednoznacne dobry clanok !
Vdaka za hodnotenie 🙂