Na trhu sa objavila nová offsetová hypotéka. Oplatí sa?
Poštová banka vstupuje na hypotekárny trh produktom, ktorý veľké banky neponúkajú. Klienti tak budú môcť využiť aj novú tzv. „offsetovú hypotéku“.
Momentálne na trhu s hypotékami pôsobí osem bánk – SLSP, ČSOB, TB, Vúb, UniCredit, Prima, OTP a Sberbank. Ďalšie banky ponúkajú úverové produkty podobné hypotékam, hoci technicky sa o hypotekárne úvery nejedná.
Situácia okolo hráčov na trhu s úvermi sa už čoskoro zmení. Z hry o klienta vypadne odchádzajúci Sberbank a naopak, v ponuke pribudne Poštová banka s novým hypotekárnym produktom.
Mohlo by sa zdať, že trhový koláč je už dávno rozdelený. Poštovka však dúfa v úspech. Dopomôcť by jej k tomu mala hypotéka, s akou sa drvivá väčšina klientov na trhu ešte nestretla.
Ako funguje offsetová hypotéka?
Offsetová hypotéka je špecifický úverový produkt, ktorý sa kombinuje so sporením. Anglické slovo offset by sa dalo preložiť ako vyrovnanie alebo kompenzácia. Tá čiastočne vyváži úver.
V praxi to funguje tak, že klient si v banke vezme úver a zároveň v nej zloží depozit – časť uloženú ako sporenie. Z uloženého depozitu klient úroky nepoberá. Úložka však znižuje objem úveru, z ktorého klient platí úroky.
Uložený depozit klientovi dovoľuje šetriť na splácaných úrokoch a tiež pomôže urýchliť splatenie celej hypotéky. Depozit je pritom kedykoľvek k dispozícií. Pri jeho výbere sa samozrejme podmienky splácania ihneď menia.
Najlacnejšia offsetová hypotéka za 0,725 %
Ako vyzerá praktické využitie offsetovej hypotéky v Poštovke?
Poštová banka uviedla do ponuky produkt s názvom Užitočné bývanie. Na úver čerpaný v tomto produkte je možné naviazať až 5 sporení, maximálne do výšky 50 % z poskytnutého úveru.
Klientovi sa následne úroková sadzba zníži o percentuálny pomer medzi úsporami a načerpanou výškou úveru na bývanie.
Povedzme, že klient by čerpal 100 000 eurovú hypotéku. Ak by si v banke uložil 50 000 eur, banka by mu znížila aktuálne ponúkanú sadzbu FIX 3 1,45 % na čarovných 0,725 %.
Pri upravenej sadzbe sa splátka z pôvodnej výšky 342,73 eur, dostane na novú – 171,36 eur. Úspora na úrokoch tak predstavuje viac než 11 000 eur!
Oplatí sa?
Som rád, že sa napĺňa moja predpoveď z jesene, kde som písal o tom, dokedy budú lacné hypotéky. Je jasné, že aj napriek niektorým medializovaným strašiakom, zatiaľ nie je dôvod na zvyšovanie sadzieb smerom nahor.
Nová rekordne nízka úroková sadzba spojená s offsetovou hypotékou určite opäť rozvíri debatu okolo úverov. Navyše, okrem nového produktu Poštovky, sa o slovo opäť prihlásila aj UniCredit, ktorá znížila úrokovú sadzbu pri krátkej fixácii z 1,19 % na 0,99 %.
Pri veľmi nízkych sadzbách, ktoré sa dostávajú do ponuky, je samozrejme potrebné zvážiť, či sa naozaj oplatia. O kampani UniCredit so sadzbou 1,19 % (0,99 % po novom) sa toho už napísalo dosť. Sadzba je naviazaná na poistenie, kde si banka zarobí to, čo sa stratí na splátke.
Potrebujete poradiť s riešením akejkoľvek finančnej situácie? Kontaktuje ma.
Ako je to teda s offsetovou hypotékou?
Hoci to v Poštovke určite mysleli dobre, obávam sa, že žiaden nával klientov do banky sa konať nebude.
Klienti, ktorí majú k dispozícii väčší cash, často patria ku finančne zdatnejším a gramotnejším. Títo klienti vedia, že svoje peniaze môžu zhodnotiť oveľa lepšie než cestou, akú im ponúka offset čistej hotovosti.
Pre bežného klienta sa labyrint produktov a čísel opäť zväčšuje. Púšťať sa samostatne do komplikovaného riešenia, akým je offsetovanie disponibilnej hotovosti, rozhodne neodporúčam. Potrebné je urobiť poctivý a dôkladný prepočet.
Stále totiž platí, že aj hypotéka so zdanlivo vyššou sadzbou, môže byť v konečnom dôsledku lacnejšia.