KRÍZOVÝ MANUÁL: Ako zvládnuť financie počas koronavírusu?
(naposledy aktualizované 28.09.2020)
Pandémia nového koronavírusu takmer zo dňa na deň zmenila bežný život. Krízový manuál obsahuje aktuálne odporúčania zo všetkých finančných sektorov. Pokúsim sa v ňom dať odpovede na momentálne najčastejšie otázky.
Nasledujúci krízový manuál je pomôckou, v ktorej sa pokúsim odpovedať na čo najviac otázok z rôznych finančných oblastí. Zároveň v ňom nájdete odporúčania pre terajšiu situáciu a tiež návod ako sa správať v čase po kríze. Ďalšie otázky môžete klásť v diskusii.
Viem, že mnohí máte obavy, ale som si istý.. #zvládneme to 🙂
Priatelia, zostávam optimisticky naladený a držím nám palce, aby sme sa čo najskôr vrátili do normálneho života. Keby ste s čímkoľvek potrebovali pomôcť, ozvite sa. Držte sa!
Ako je manuál organizovaný?
Každá sekcia manuálu začína kľúčovým odporúčaním. Manuál chce byť praktickou pomôckou, preto obsahuje len krátke vysvetlenie. Pre hlbšie vysvetlenie problematiky odporúčam kontaktovať svojho finančného poradcu.
Sekcie ďalej obsahujú zoznam najčastejších otázok s odpoveďami. Budem ich priebežne podľa potreby dopĺňať.
Úvery a pôžičky
- Najdôležitejšie pri úveroch a pôžičkách je dodržiavať ďalej platobnú disciplínu. Informujte sa o možnostiach úspor pomocou retenčných ponúk, konsolidácie alebo reštrukturalizácie dlhov.
V čase krízy môžu byť príjmy rozkolísané. Splácanie dlhov tak môže byť menej komfortné, najmä, ak na chvíľu príjem vypadne úplne. Netreba však prepadať panike.
Pri dodržiavaní základných pravidiel finančnej gramotnosti, by Vás mala minimálne 3 mesiace podržať železná finančná rezerva. V prípade straty zamestnania čiastočne pomôže dávka z úradu práce, medzitým je potrebné hľadať novú prácu. Skôr či neskôr sa na trhu otvoria nové príležitosti a práce bude dosť.
- Mám hypotéku a niekoľko pôžičiek. Obávam sa, že ich nebudem vedieť splácať.
Zoznámte sa s pojmami ako konsolidácia a reštrukturalizácia dlhov. Dlhy je možné refinancovať a spájať, čím je možné získať výhodnejšie podmienky. Pokúste sa zistiť, či by to bolo možné aj u Vás.
Pokiaľ splátky všetkých úverov presahujú 30 % Vašich príjmov, financie máte nastavené nezdravo a koronavírus za to nemôže. Situáciu je potrebné riešiť bez ohľadu na krízu.
- Banka mi aktívne ponúka odklad splátok hypotéky. Mám to preventívne využiť?
Nie. Odklad splátok je ako ručná brzda. Ručnú brzdu zaťahujeme len v prípade extrémneho nebezpečenstva. Nie preventívne, nie pretože to je pohodlnejšie. Hypotéku ďalej riadne splácajte. O hypotéku sa treba pravidelne starať. Zistite, či existujú spôsoby ako na nej ušetriť, napríklad cez prehodnotenie aktuálnej úrokovej sadzby.
V prípade, že by ste využili odklad splátok „len tak“, môže dôjsť k negatívnemu záznamu do úverového registra. Banka si Vás tak zaviaže, pretože v najbližších rokoch Vás ostatné banky môžu odmietať.
AKTUALIZÁCIA (28.9.2020) – Pri zavedení odkladu splátok sa štát s bankami dohodol, že záznam o odklade splátok nebude braný negatívne. Každopádne k záznamu do registra dochádza. Zbytočným odkladom dávate bankám informáciu, že ste mali problém. Navyše sa pripravujete o možnosť využiť túto možnosť, keď ju budete skutočne potrebovať.
- Vraj si môžem odložiť splátky hypotéky (pôžičky) a nebudem to mať zapísane v úverovom registri, je to pravda?
Zatiaľ stále platí, že akýkoľvek odklad splátok sa považuje za delikvenciu a je spojený s negatívnym záznamom v úverovom registri. Je možné, že banky sa dohodnú, že tieto záznamy budú neutrálne. Napriek tomu platí, že odklad treba využiť len v najkrajnejšom prípade.
AKTUALIZÁCIA (28.9.2020) – Záznam o odklade splátok sa do registra zapisuje. Banky by ho neskôr pri hodnotení bonity nemali brať do úvahy. Ak Vám banka v budúcnosti úver zamietne alebo ponúkne horšie podmienky, bude žiaľ ťažké dokázať, že to nebolo práve kvôli informácii o problémoch počas pandémie. Našťastie banky sa zatiaľ k situácii stavajú veľmi zodpovedne a podobné správanie sa neočakáva.
- Plánovali sme si kúpiť vlastné bývanie. Je pravda, že teraz hypotéku nedostanem?
Nie. Banky naďalej poskytujú hypotekárne úvery, avšak sprísnili sa niektoré pravidlá. Niektoré banky vyhodnocujú vybrané typy príjmov ako rizikovejšie. Ide najmä o príjmy podnikateľov a príjmy zo zahraničia. V tomto prípade odporúčam hľadať riešenie s poradcom.
AKTUALIZÁCIA (05.07.2020) – Banky postupne sprísnené opatrenia uvolnili. Viac sa dočítate v samostatnom článku.
- Klesnú ceny nehnuteľností?
Na túto otázku momentálne nikto odpovedať nedokáže. Všetko závisí od dĺžky trvania pandémie a ekonomických opatrení, ktoré budú prijímané. Je pravdepodobné, že rast cien nehnuteľností sa spomalí alebo zastaví. Po skončení pandémie sa očakáva silné zotavovanie trhov, predpovedať krákodobý vývoj cien nehnuteľností je dnes preto veľmi ťažké. Dlhodobo ceny nehnuteľností budú ďalej pokračovať v raste. Stačí porovnať roky 2008 a 2020.
- Stratil/a som prácu, nemám príjem. Nedokážem splácať úver/pôžičku.
V tejto chvíli by mala nastúpiť finančná rezerva. Žiaľ, až tretina Slovákov nemá vytvorenú žiadnu rezervu.
Ak nastal takýto najhorší scenár, odporúčam okamžite kontaktovať svojho poradcu. V prvom rade preverí, či v rámci úveru existuje krytie hypotéky alebo pôžičky proti strate zamestnania. Takéto krytie môže pokryť až 12 splátok. Následne je možné pristúpiť ku krajným riešeniam ako odklad splácania, prípadne iná dohoda s bankou resp. veriteľom na novom splátkovom kalendári.
- Som firemný klient/podnikateľ a potrebujem financovanie. Kto mi pomôže?
Rád to urobím ja s tímom našich obchodníkov. Pre podnikateľov už boli spustené prvé podporné programy, štát vydáva bankové záruky a dáva bankám možnosť voľnejšie financovať vybrané firmy. Ozvite sa a spoločne sa pozrieme na možnosti u Vás.
Sporenie a investície
- Dodržiavajte ďalej stanovený investičný horizont. Dlhodobých sporení sa nedotýkajte. Používajte len krátkodobé úspory a finančnú rezervu.
Štandardné a dlhodobé investičné produkty rátajú s prepadmi na trhoch a dokonca z nich v dlhom horizonte dokážu profitovať. Do dobre nastavených produktov nie je potrebné zasahovať. Ak ešte nemáte zriadené dlhodobé investičné sporenie, teraz môže byť správna chvíľa. Sporenie si môžete založiť online z pohodlia domova.
Krátkodobejšie úspory a rezerva slúžia práve na časy, aké nastali. Využite ich, ak to bude potrebné. Až sa situácia upokojí a budete vo väčšej pohode, rezervu spätne doplňte.
- V banke mám na účte peniaze. Mám ich ísť všetky vybrať?
Pri otváraní bežného účtu ste podpisovali informáciu o tom, že bankové účty a prostriedky na nich sú chránené Fondom na ochranu vkladov do výšky 100 000 eur. Banky dnes nemajú systémový problém a nie je potrebné zachraňovať z nich svoje úspory.
Viac by som sa obával inflácie, ktorá zožiera úspory na bežnom účte. V prípade väčších ekonomických opatrení môže inflácia rásť. To znamená, že peniaze na bežnom účte budú strácať na reálnej hodnote. Preto by som ich tam nedržal úplne všetky.
- Moje sporenie sa prepadlo do mínusu, čo mám robiť?
Každý, kto sporí v dlhodobých investičných produktoch teraz zaznamenáva prepad hodnoty účtu. Investičné produkty majú nastavené stratégie podľa dĺžky investičného horizontu. Ak je produkt nastavený na 20 rokov, netreba ho hodnotiť podľa udalostí niekoľkých týždňov alebo mesiacov.
Najlepšie, čo teraz môžete urobiť, je vypnúť správy a nesledovať každý deň svoj účet. V prípade, že máte obavy o nastavenie produktu, môžete ho dať preveriť viacerým poradcom.
- Fondy sa prepadli. Mám väčšiu sumu a chcem ju ihneď investovať!
Pŕŕŕŕ. Emócie sú najväčší nepriateľ investora. Trhy dnes ponúkajú lukratívne príležitosti pre investovanie, ale aj tu treba zvažovať riziko a rozhodovať sa rozumne. Povolajte do práce poradcu a nechajte si pripraviť rôzne varianty investovania. Ideálne väčšiu sumu rozdeľte a investujte priebežne, aspoň najbližších 6 mesiacov.
- Mám vytvorenú rezervu, ale teraz ju musím použiť. Čo mám robiť?
Zaslúžite si pochvalu. Ste pripravený na kritickú situáciu a to je dobre. Finančná rezerva slúži práve na obdobia, aké zažívame dnes. Pokúste sa rezervu míňať čo najpomalejšie. Ekonomika sa časom začne rozbiehať a aj financie sa vrátia do normálu. Neskôr budete môcť rezervu opäť doplniť.
- Chcel/a som si začať sporiť, ale teraz trhy spadli. Je lepšie počkať, až sa začne trhom opäť dariť?
Keď sa trhom darí, investori sú pokojnejší. Nakupujú však drahšie. Je úplne v poriadku, keď spustíte dlhodobé investovanie práve teraz. Pokles na trhoch využijete vo svoj prospech a výsledky sa dostavia oveľa skôr. Navyše, sporenia sa dnes dajú založiť aj z pohodlia domova, cez internet.
- Plánoval/a som kúpiť investičnú nehnuteľnosť. Mám počkať?
Ide o silno individuálnu záležitosť. Potrebná by bola dôkladná analýza investičného zámeru a celej finančnej situácie. V niektorých prípadoch môže byť výhodne pokračovať v plánoch ďalej, inde je možné zvoliť vyčkávaciu taktitu. Nezabudnite, že na trhu môžete zaujať vždy tri pozície: kupovať, predávať alebo .. nerobiť nič.
Stavebné sporenie
- Stavebné sporenie môže poslúžiť ako železná rezerva. V nutnom prípade zvážte výber prostriedkov.
Stavebnému sporeniu bolo na tomto webe venovaných už niekoľko rozsiahlejších článkov. Stále platí, že dnes ide už skôr o úverový produkt, než o sporenie. V prípade, že sa dostávate do tiesne, môžete využiť peniaze zo stavebného sporenia. Poslúžia ako náhrada rezervy. Preverte si však, kedy Vaše sporenie vzniklo a pokiaľ je to možné, počkajte na dovŕšenie 6. výročia zmluvy.
- Sú peniaze v stavebnom sporení v bezpečí?
Áno. Peniaze v stavebnom sporení sú chránené Fondom na ochranu vkladov až do výšky 100 000 eur. Navyše, tieto peniaze nie sú investované na akciovom trhu. Prepady finančných trhov sa teda takýchto úspor netýkajú.
- Mám založené stavebné sporenie, ale peniaze súrne potrebujem. Môžem ich vybrať?
Áno. Peniaze v stavebnom sporení môžu poslúžiť ako rezerva. Skúste zistiť kedy vznikla Vaša zmluva. Ak neostáva veľa do 6. výročia, môžete skúsiť počkať a zmluvu zrušiť až potom. Ušetríte eurá na poplatkoch.
- Môžem teraz dostať medziúver alebo stavebný úver zo stavebného sporenia?
Áno. Konkrétne podmienky je potrebné preveriť v stavebnej sporiteľni a závisia najmä od týchto parametrov: dĺžka trvania zmluvy, pravidelnosť vkladov, výška vkladov a aktuálna nasporená suma v zmluve.
Životné poistenie
- Životné poistenie je základným pilierom ochrany príjmu jednotlivca alebo celej rodiny. Nerušte ho. Preverte si prípadné nároky na poistné plnenie. Môžete optimalizovať aktuálne krytie.
Ak ste museli ostať PN alebo Vás nový koronavírus inak zdravotne zasiahol, prekonzultuje možnosti poistného plnenia zo životnej poistky. Neplatí to pre karanténu, ktorú poisťovne nepreplácajú, pretože klient môže byť reálne stále zdravý (nenastala poistná udalosť).
- Ja alebo moja rodina je postihnutá novým koronavírusom. Dostanem peniaze z poisťovne?
Kontaktujte poradcu, s ktorým ste uzatvorili životné poistenie. V tejto chvíli by Vám mal poskytovať 100 % servis. Ak Vám nie je k dispozícii, skúste sa poradiť s niekým iným.
Odpoveď na otázku závisí od poisťovne, produktu a pripoistení, ktoré si platíte. Veľké poisťovne ako Allianz, AXA, Generali či NN už deklarovali, že bez problémov kryjú úmrtie, hospitalizáciu alebo PNky spojené s koronavírusom. Karanténa nie je poistkami pokrytá, nakoľko klient môže byť stále reálne zdravý. Ideálne je detailne preskúmať konkrétnu situáciu a poistnú zmluvu.
- Mám poistku, ale teraz potrebujem šetriť. Mám ju zrušiť?
Životné poistenie je základnou ochranou pred nečaknými udalosťami. Rušením zmluvy môžete seba alebo rodinu vystaviť značnému riziku. Na druhej strane, mnoho Slovákov si platí nezmyselné alebo extrémne drahé zmluvy. Ak máte pochybnosti o zmluve, odporúčam nechať ju prehodnotiť viacerým poradcom.
- Môžem teraz uzavrieť životné poistenie?
Samozrejme, ak nie ste PN a dovoľuje to Váš zdravotný stav. Poistka nemusí byť predražená, dôležité je, aby obsahovala krytie najvýznamnejších rizík a to najmä u živiteľov danej domácnosti. Veľké poisťovne umožňujú uzatvoriť životné poistenie aj z pohodlia domova cez internet.
Neživotné poistenie
- Neživotné poistenie chráni Váš majetok. Nevystavujte sa zbytočnému riziku rušením krytia. Naďalej si plňte všetky zákonné povinnosti.
Povinné poistenie nehnuteľnosti pri hypotéke či povinné zmluvné poistenie auta je potrebné ďalej platiť. PZP vybavíte online, poistenie bývania sa dá tak isto realizovať na diaľku.
- Mám hypotéku a prišiel mi šek na poistenie bytu, teraz na to však nemám.
V prípade, že poistné neuhradíte, poistná zmluva časom zanikne. Pri hypotekárnom úvere je povinné kryť nehnuteľnosť poistkou. Banka na chýbajúce poistenie príde a následne Vás vyzve túto podmienku opätovne splniť. Bývanie by ste mali mať poistené nielen kvôli banke, ale najmä kvôli sebe. Ak sa Vám poistka zdá byť drahá, skúste si ju nechať prehodnotiť.
- Končí mi PZP. Čo ak ho nezaplatím?
Nezaplatením PZP zmluva zanikne. Polícia Vás v krátkom čase bude pokutovať za neplnenie zákonnej povinnosti. Okrem toho sa vystavujete riziku, že v prípade zavinenej dopravnej nehody budete hradiť všetky škody z vlastného vrecka. Drahé PZP môžete skúsiť nechať prehodnotiť, prípadne skúste zmenu intervalu platenia, napr. z ročného na kvartálny.
- Chcem sa poistiť voči strate zamestnania, ako to mám urobiť?
Využiť môžete rôzne online portály alebo služby finančných poradcov. Tento typ poistenia neponúka veľa poisťovní a je dosť drahé. Pozor si tiež dajte na podmienky poistenia. Strata zamestnania sa kompenzuje len vo vybraných prípadoch a na dobu určitú, napríklad nie v prípade, že zamestnanec ukončí pracovný pomer sám a dobrovoľne.
Druhý pilier
- Overte si nastavenie druhého piliera. Správne nastaveného piliera sa nedotýkajte. Nesprávne nastavený pilier urýchlene riešte, prípadne zvážte prestup medzi dôchodkovým spoločnosťami.
Druhý dôchodkový pilier pracuje na kapitálových trhoch a takisto počíta s prepadmi vo fondoch. Z dlhodobého hľadiska je to v poriadku, preto opäť netreba podliehať panike. Peniaze z druhého piliera nie je možné vybrať a neslúžia ako finančná rezerva.
- Neviem či mám druhý pilier nastavený správne.
Navštívte web www.druhypilier.sk a kontaktujte infolinku, kde Vám poradíme ako na to.
- Mám indexové fondy v druhom pilieri, čo mám teraz robiť?
Poradiť Vám môžeme na infolinke, ktorú nájdete na webe www.druhypilier.sk. Mladí sporitelia nemusia robiť nič, nastavenie je v poriadku. Uvažovať môžu ešte o spustení súkomného investovania mimo štátneho systému. Fondy momentálne ponúkajú zaujímavé príležitosti pre začatie s investovaním.
- Potrebujem peniaze z druhého piliera, ako ich mám vybrať?
Peniaze z druhého piliera nie je možné vyberať. Je to práve pre prípady ako je Váš. Peniaze na dôchodok totiž nesmú byť ohrozené predčasne, v krízach, keď sporitelia nemajú vytvorenú dostatočnú rezervu. Táto správa Vás môže nahnevať, ale v skutočnosti je opatrenie zavedené pre Vašu vlastnú ochranu.
- Chcem zmeniť dôchodkovú správcovskú spoločnosť.
Zmena DSS je možná, ak na to máte dôvod, prečo nie? K prestupu je potrebný tzv. akceptačný list, ktorý vydáva Sociálna poisťovňa. Štandardne je potrebná návšteva úradu, aktuálne však Sociálna poisťovňa umožňuje získať akceptačný list aj elektronicky. Budete však potrebovať občiansky preukaz s certifikátmi a aktivovaným prístupom na portál slovensko.sk.
Tretí pilier
- Overte si nastavenie tretieho piliera. Správne nastaveného piliera sa nedotýkajte. Zvážte prenastavenie piliera, ak sa zmenili podmienky u Vášho zamestnávateľa. Pokiaľ zamestnávateľ tretí pilier nepodporuje, nezakladajte ho.
Tretí dôchodkový pilier je benefitom, ktorý zamestnávatelia môžu poskytovať. Ak takýto benefit využívate a investovanie je správne nastavené, nezasahujte do neho. V prípade, že zamestnávateľ prehodnotí politiku, prípadne vôbec tretí pilier nepodporuje, využite iné formy investovania.
- Neviem ako mám nastavený tretí pilier.
Nič si z toho nerobte, patríte k väčšine sporiteľov. Nastavenie si viete overiť u poradcu alebo v jednej zo štyroch doplnkových dôchodkových spoločností, ktoré tretí pilier ponúkajú. Sú to AXA DDS, DDS Tatra banky, Stabilita a NN-Tatry Sympatia.
- Potrebujem peniaze, môžem ich vybrať z tretieho piliera?
Tretí pilier je dôchodkový produkt, do týchto úspor by ste v žiadnom prípade nemali zasahovať. Ak to inak nejde, skúste overiť možnosti výberu. Niektoré staršie zmluvy to umožňujú vo väčšej miere, v novších to ešte možné nebude.
- Zamestnávateľ stopol podporu tretieho piliera v našej firme, čo teraz?
Škoda, ale nevadí. Peniaze, ktoré už v treťom pilier máte, sa nestratia. Budú ďalej pracovať a počkajú na Vás. Neskôr sa možno príspevok obnoví, prípadne zmeníte zamestnávateľa a ten Vám do tretieho piliera opäť bude prispievať. Dobrovoľné príspevky do tretieho piliera sú na zvážení, odporúčam sa poradiť.