Dokedy budú lacné hypotéky?
Úrokové sadzby od januára 2015 postupne klesli na rekordné minimá. Môže za to aktuálna menová politika Európskej centrálnej banky.
ECB v januári 2015 oznámila spustenie tzv. kvantitatívneho uvoľňovania.
Ide o kontroverznú politiku skupovania aktív a uvoľňovania množstva peňazí do obehu, pre ktorú bola ECB podrobená kritike. Niektorí ekonómovia dokonca hovoria o tlačení vrtuľníkových peňazí.
ECB sa týmto krokom snaží korigovať veľmi nízku infláciu v eurozóne. Stabilná inflácia (cenová hladina) totiž napomáha k udržateľnému rastu a tiež k dosahovaniu ďalších cieľov ako znižovanie nezamestnanosti alebo rast miezd.
Negatívny vývoj inflácie v posledných rokoch si môžete pozrieť na grafe. V prvom polroku 2016 sa podľa aktuálnych čísel pohybovala inflácia len na úrovni okolo 0,3 %. Primárnym cieľom ECB je však držať infláciu na úrovni 2,0 %.
Za rekordne lacné úvery môžu ďalšie menovo-politické kroky ECB.
Kľúčová úroková sadza ECB bola znížená najprv na 0,05 % (10. septembra 2014) a neskôr na rovnú nulu (16. marec 2016). Vývoj sazdieb si môžete pozrieť priamo na webe ECB.
Ako uvidíte, znížené boli i ostatné úrokové sadzby (jednodňová depozitná, jednodňová refinančná). S uvedenými úrokovými sadzbami obchodujú komerčné banky, ktoré potom poskytujú úvery nám – spotrebiteľom.
Takže dokedy?
Odpoveď na otázku Dokedy budú lacné hypotéky? je teda nasledovná: úvery budú lacné dovtedy, kým sa nezmení politika ECB.
A aké sú plány ECB?
Pri spustení programu kvantitatívneho uvoľňovania v januári 2015 sa počítalo s jeho začiatkom v marci 2015 a ukončením v septembri 2016. Program bol však navýšený (skupuje sa viac aktív ako bolo plánované) a predĺžený – aktuálne do marca 2017.
Dôležité je povedať, že ECB už ohlásila, že v podporovaní ekonomiky mieni pokračovať aj po prípadnom ukončení programu. Program môže byť samozrejme opäť predĺžený, možno do konca roka 2017.
Na druhej strane však ECB uviedla aj to, že úrokové sadzby už ďalej neplánuje znížiť.
Ak si ešte raz všimnete graf vyššie v článku, podľa terajších odhadov bude inflácia na konci roka 2016 v eurozóne opäť nízka. Jedným z dôvodov sú napríklad klesajúce ceny ropy. Avšak už v roku 2017 je vyhliadka pozitívnejšia a očakáva sa hodnota nad 1 %.
Čo to znamená pre klientov bánk?
Dovolím si tvrdiť, že lacné úvery budú aktuálnou témou aj v roku 2017. Ekonomika eurozóny sa dáva do pohybu pomalšie ako sa očakávalo a navyše, bude sa musieť vysporiadať s odchodom Británie z Únie.
Na čo by si však klienti mali dávať pozor, je postupné sprísňovanie poskytovania úverov bankami. Za ním stojí Národna banka Slovenska, ktorá tak reaguje na veľmi rýchly rast cien nehnuteľností spôsobený obrovským dopytom na trhu.
Na začiatku septembra už prvá z veľkých komerčných bánk oznámila, že bude klientom poskytovať hypotéky maximálne do výšky 70 % hodnoty nehnuteľnosti. Klienti si teda budú musieť zvyšných 30 % dofinancovať iným spôsobom a reálne im hrozí oveľa vyššia splátka než očakávali.
Hypotéky v roku 2017 ostanú relatívne lacné, ale v praxi môžu klienti za nadobudnutie nehnuteľnosti platiť viac.